Wady, zalety i wskazówki podróży promem

Wady, zalety i wskazówki podróży promem

Zastanawialiśmy się już, czy warto podróżować samochodem, pociągiem i samolotem, teraz czas na podróż promem. Prezentujemy wady, zalety i wskazówki podróży promem.

Jak wygląda odprawa paszportowa?

Przed podróżą zapoznaj się z planem terminala, aby się tam nie zgubić. Jeśli czeka Cię odprawa w zagranicznym porcie, warto poznać zwroty związane z terminalem i odprawą w języku angielskim, ponieważ większość portów posiada tablice informacyjne w dwóch językach – angielskim i narodowym (państwa, w jakim się znajduje). Pomóc mogą Ci również piktogramy umieszczone na tablicach, które obrazują typy pojazdów.

Pasażer pieszy

Piesi pasażerowie powinni stawić się w porcie na 60 minut przed planowaną godziną wypłynięcia. Po przyjeździe do terminalu kieruj się znakami do przewoźnika promowego, z którym wypływasz i szukaj miejsca z odprawą dla pasażerów pieszych. Odprawa, podobnie jak na lotnisku odbywa się zazwyczaj w budynku. Najpierw kieruj się na odprawę biletowo – paszportową, skąd zostaniesz przekierowany do poczekalni.

Pasażer z pojazdem

Wjeżdżając do portu, kieruj się znakami do przewoźnika promowego, z którym płyniesz i szukaj piktogramu obrazującego Twój pojazd. Kieruj się do punktu odprawy, gdzie zostanie sprawdzony dokument tożsamości i numer rezerwacji biletu. W ramach karty pokładowej otrzymujemy kartę z numerem/ litera pasu wjazdu na prom. Po zaparkowaniu samochodu czekamy na znak wjazdu na prom. W niektórym portach odbywa się także kontrola celna i możemy spotkać się z kontrolą bagażnika. Wjeżdżając na prom, załoga pokaże ci miejsce do parkowania. Pamiętaj, aby zabrać wszystkie ważne rzeczy, ponieważ podczas podróży promem nie będziesz mógł już wrócić do samochodu. Warto też zapamiętać numer pokładu, na którym zostawiłeś pojazd, aby szybciej go znaleźć po podróży.

ed2456 / Pixabay

Jak należy zachowywać się podczas podróży promem?

Wbrew pozorom sam bilet nie wystarcza, by móc cieszyć się z podróży promem. Przed wyprawą warto zapoznać się z regulaminem obowiązującym na pokładzie. Do głównych przepisów porządkowych należy ten mówiący o obowiązku posiadania przez pasażera ważnej karty pokładowej oraz ukazaniu dokumentu tożsamości na żądanie członków załogi. Załoga ma prawo odmówić wstępu na prom osobom będącym pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających, zakłócających spokój bądź stanowiących zagrożenie dla innych pasażerów. Nawet jeśli ktoś dostanie się już na prom, w wyniku łamania regulaminu może zostać zamknięty w areszcie do końca podróży.

Co można, a czego nie wolno zabierać ze sobą na prom?

Miłośnicy zwierząt nie muszą się martwić, mogą zabrać na pokład swojego pupila. Jedynym warunkiem jest to, że będzie przebywał on w kabinie przystosowanej do przewozu zwierząt. Właściciel ponosi pełną odpowiedzialność za zachowanie swojego pupila oraz szkody, które może spowodować. Na pokład promu nie można zabrać ze sobą przedmiotów niebezpiecznych. Nie można także używać otwartego ognia. Wszelkie niebezpieczne przedmioty należy zgłosić podczas odprawy na terminalu. Mogą one zostać wywiezione wyłącznie w samochodzie, gdzie muszą spędzić całą podróż.

pixelRaw / Pixabay

Wady, zalety i wskazówki podróży promem

Wady Zalety
  •  długi czas podróży
  • ograniczenia wynikające z rozkładu rejsów
  •  konieczność korzystania z dodatkowego transportu na transfery oraz realizację programu
  • konieczność przenoszenia bagażu przy transferach
  • choroba morska
  • niższa cena niż biletu lot
  • możliwość zamawiania posiłków
  • wysoki komfort podróżowania

Promy pływają po wodach międzynarodowych, dlatego na pokładzie korzystamy z zasięgu satelitarnego międzynarodowych sieci komórkowych. Warto mieć to na uwadze podczas podróży i wyłączyć transfer danych, jeżeli nie chcemy otrzymać wysokiego rachunku za usługi telekomunikacyjne.

bluelightpictures / Pixabay

Podróż promem, jak każdym środkiem lokomocji ma swoje wady i zalety. Mimo wszystko czasem staję się jedyną możliwością dotarcia do celu.

Źródło zdjęcia głównego: pasja1000 / Pixabay



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *