Wielkanoc na świecie

Wielkanoc na świecie

Co kraj to obyczaj i można to zaobserwować praktycznie w każdej sferze życia. Szczególnie widoczną są święta, sposób, w jaki są obchodzone i wszelkie tradycje z nimi związane. Poniżej prezentujemy różne państwa i ich podejście do Wielkiej Nocy.

Francja

W Wielką Niedzielę otwarte są sklepy, restauracje, knajpy i puby. Francuzi dawniej przykładali większą wagę do święta. Teraz podejście diametralnie się zmieniło. Większość zwyczajów odeszła w zapomnienie. Do dnia dzisiejszego nadal kultywuje się obdarowywanie dzieci czekoladowymi jajkami. Maluchy w czwartek przed świętami budują w ogródkach „domki”, w których wielkanocny zajączek zostawia słodki podarunek. Popularne są także ryby wypełnione cukierkami. Francuskie ogrody nadal są przystrajane kolorowymi kokardkami oraz jajami wielkanocnymi.

Język francuski – czy warto?

Włochy

Najbardziej celebruje się przy niedzielnym obiedzie. Nie brakuje tutaj przystawek. To jest ważna część świątecznego poczęstunku. Obowiązkowo pojawiają się plasterki oraz jajka na twardo. Tradycją jest również pierwsze danie – barani rosół z pierożkami – Cappalletti. Na drugie danie podawana jest jagnięcina lub baranina. Na deser podawane jest ciasto w kształcie gołębia – Colomba. Symbolem świąt jest baranek, a pokarmu nie święci się w kościołach.

Język włoski – czy warto?

stux / Pixabay

Hiszpania

Wielkanoc w Hiszpanii uważana jest za najważniejsze święto w całym roku. Wyróżnikiem hiszpańskich obchodów jest mroczność i odwołanie do średniowiecznego klimatu. Od niedzieli do poniedziałku odbywają się procesje męczenników przypominające o zmartwychwstaniu Chrystusa. Uczestnicy pochodów są ubrani w długie szaty oraz zasłaniające twarz nakrycia. Mroczny klimat kończy się wraz z nadejściem Niedzieli Wielkanocnej. Wtedy rozpoczyna się świętowanie zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Obecne są również pokazy tańca. Wielkanoc jest sporą turystyczną atrakcją ,więc warto w tym czasie pomyśleć o wycieczce w stronę hiszpańskiej tradycji.

Język hiszpański – czy warto?

Wielka Brytania

Brytyjczycy traktują Wielkanoc, jako dobrą zabawę. W Wielkiej Brytanii popularny jest wyścig jajek – Egg Roling. Zwycięzcą jest to, które potoczy się najdalej bez rozbicia. Na ulicach jest wiele osób przebranych w ciekawe kostiumy i tańczące w nich osoby. Na stołach wielkanocnych króluje przede wszystkim pieczona szynka oraz korzenne bułeczki – hot cross buns. Anglicy w święta spotykają się ze znajomymi w pubach.

Język angielski – czy warto?

12019 / Pixabay

Niemcy

W Niemczech rozpoczyna się Wielkanoc wraz z nadejściem Wielkiego Piątku. Po procesji wierni udają się na agapę, czyli na posiłek składający się z chleba, wina i wody. W Wielką Sobotę są rozpalane ogniska. Ogień zostaje wtedy poświęcony i sprowadzony do kościoła. Niemcy szczególnie wielbią zajączka wielkanocnego, który jest obowiązkowym symbolem dekoracyjnym stołu i całego domu.

Język niemiecki – czy warto?

Źródło zdjęcia głównego: anncapictures / Pixabay



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *