Co warto zwiedzić na mazurach?

Co warto zwiedzić na mazurach?

Wielkimi krokami zbliża się lato i wymarzone urlopy, więc najwyższy czas, aby pomyśleć, gdzie spędzić najbliższe wakacje. Doceń to, co polskie i sprawdź, co warto zwiedzić na Mazurach.

Atrakcje turystyczne na Mazurach

Na myśl o Mazurach przychodzą od razu jeziora, dlatego wydawać mogłoby się że to miejsce jedynie dla żeglarzy. Wcale tak nie jest. Przekonaj się sam, dlaczego warto spędzić urlop na Mazurach.

Wilczy Szaniec – Wolfschanze

Jedna z kwater głównych Hitlera. Położone jest w lesie gierłoskim, na wschód od leżącej na skraju lasu wsi Gierłoż i 8 km na wschód od Kętrzyna. W Europie znajdowało się kilka takich kwater, z których większość położona była z dala od dużych miejscowości, wewnątrz lasów. Za budowę jednej z najsłynniejszych kwater odpowiadał Fritz Todt.Obszar kwatery wynosił 250 ha a lasu 800 ha. Całość zabezpieczona była zaporami z drutu kolczastego oraz polami minowymi o szerokości od 50 do 100m. Cały obszar kwatery składał się z trzech koncentrycznie położonych stref bezpieczeństwa. Właśnie w Wilczym Szańcu miał miejsce słynny zamach na Hitlera w 1944 roku.

Mazurski Park Krajobrazowy

Idealne miejsce dla miłośników przyrody. Park utworzony został w 1977 roku a jego powierzchnia wynosi 53 655 ha. Mazurski Park Krajobrazowy położony jest na pograniczu dwóch odmiennych form geomorfologicznych – moreny i sandrów. Na jego terenie znajduje się 60 jezior wraz z największym w Polsce jeziorem Śniardwy, rzeka Krutynia, 11 rezerwatów przyrody. Park jest domem dla wielu zwierząt takich jak wilki, łosie, bobry, wydry oraz ponad 200 gatunków ptaków.

co warto zwiedzić na mazurach - mazurski park krajobrazowy

Leśniczówka Pranie

Położona jest w Puszczy Pilskiej tuż nad jeziorem Nidzkim. Znana jest dzięki Konstantemu Ildefonsowi Gałczyńskiemu, który pisał o niej w swoich wierszach. Obecnie w leśniczówce znajduje się Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Na muzealne zbiory składają się przede wszystkim pamiątki po poecie towarzyszące mu podczas pobytów w Praniu oraz pochodzące z jego mieszkania w Warszawie. Ponadto zobaczyć można zdjęcia, rękopisy, rysunki oraz archiwalne czasopisma, do których pisywał Gałczyński.

Grunwald

Bitwa pod Grunwaldem to chyba najsłynniejsze zwycięstwo Polaków w historii. Słynne Pola Grunwaldzkie znajdują się w południowej części gminy Grunwald. Mieści się na nich Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej ze zbiorami militarnymi pochodzących z badań archeologicznych. oraz Pomnik Zwycięstwa Grunwaldzkiego. Każdego roku w rocznicę bitwy na Polach Grunwaldzkich organizowana jest inscenizacja bitwy, którą odwiedzają tysiące miłośników rycerstwa.

Zamek krzyżacki w Rynie

Przyjmuje się że powstał w drugiej połowie XIX wieku. Zbudowano go na wzgórzu między dwoma jeziorami z których jedno stanowiło naturalną fosę. Obecnie w zamku mieści się hotel. Dodatkowo w Rynie znajdują się inne obiekty zabytkowe, czyli wiatrak holenderski, młyn oraz wiele kamieniczek.

co warto zwiedzić na mazurach - zamek krzyżacki w rynie

Mazury to nie tylko kraina jezior. Warto przekonać się samemu, jakie atrakcje czekają na tutejszych turystów.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial