Co warto zwiedzić w Gdańsku?

Co warto zwiedzić w Gdańsku?

Masz już dość spacerów po górach? Czas na wycieczkę nad polskie morze! Wystarczy tylko odrobina szczęścia co do pogody i można liczyć na udany urlop. Prezentujemy, co warto zwiedzić w Gdańsku.

Atrakcje turystyczne Gdańska

Gdańsk to nie tylko miasto, które leży nad morzem. Znajdziemy w nim też wiele ciekawych atrakcji. Już nie musisz zastanawiać się, jak zorganizować swój wolny czas w urlopie, zobacz, co warto zwiedzić w Gdańsku.

Żuraw

Jednym z symboli Gdańska jest Żuraw. Bez problemu odnajdziemy go spacerując Długim Pobrzeżem. Jest to XV-wieczny dźwig portowy, który pomagał w wyładowywaniu ciężkich towarów. Cały mechanizm poruszany był przez siłę mięśni więźniów. Spełniał on nie tylko rolę przeładunkową, ale również obronną. Żuraw wbudowany jest w dwie murowane baszty, z którymi tworzył jedną z bram wodnych. Obecnie w jego wnętrzu mieści się oddział Centralnego Muzeum Morskiego, w którym można zwiedzać wystawę „Gdańsk od XVI do XVIII wieku – życie portowego miasta”.

Co warto zwiedzić w Gdańsku - Żuraw

Muzeum Bursztynu

Gdańsk jest jednym z miast, który leżał na Szlaku Bursztynowym wiodącym znad Bałtyku aż do basenu Morza Śródziemnomorskiego. Historię tego kruszcu możemy poznać w Muzeum Bursztynu mieszczącym się zabytkowym gotycko-renesansowym Zespole Przedbramia ulicy Długiej. W muzeum dowiemy się nieco o pokładach bursztynu, jego wydobyciu, poznamy historię szlaków handlowych a także dowiemy się jak złoto Bałtyku jest wykorzystywane w lecznictwie. Ozdobą kolekcji są zabytki dawnej sztuki bursztynniczej wykonane w Gdańsku w XVII i XVIII wieku.

Co warto zwiedzić w Gdańsku - Muzeum Bursztynu

Ulica Mariacka

Pozostajemy w klimacie bursztynu. Ulica Mariacka to idealne miejsce na romantyczny spacer. Mieszczą się przy niej pracownie bursztynu. Swój wyjątkowy wygląd zawdzięcza przedpróżom, które znajdują się przed każdą z kamienic. Są to schodkowe wejścia wraz z tarasem, których zostały zbudowane w celu ochrony przed zalaniem. Ulica Mariacka jest szczególnie piękna nocą, gdy nie ma na niej nikogo, a klimatu dodaje jej światło rzucane przez lampy.

Co warto zwiedzić w Gdańsku - ulica Mariacka

Park Oliwski

Gdańsk słynie z terenów zielonych. Jednym z najpiękniejszych z nich jest zabytkowy park nad Potokiem Oliwskim. Znaleźć w nim można stawy, alejki, urocze zaułki a także Ogród Botaniczny. Początków ogrodu można doszukiwać się już w średniowieczu, kiedy to na terenie Oliwy powstała Katedra Oliwska wraz z przyklasztornym ogrodem. Współczesny park wywodzi się właśnie od tego ogrodu, który stopniowo się rozrastał.

Co warto zwiedzić w Gdańsku - Park Oliwski

Zoo

Innym miejscem wartym do odwiedzenie na Oliwie jest Zoo. Znajdziemy tu wiele egzotycznych i rzadko spotykanych zwierząt. Sama najlepiej wspominam z wycieczki z lat dziecinnych roztańczonego słonia. Zoo ma liczne osiągnięcia w ochronie zagrożonych gatunków. Jest to miejsce idealne dla naszych pociech, dla których przygotowano wiele atrakcji. Z myślą o najmłodszych gościach przygotowano małe zoo, gdzie dzieci mogą się pobawić z małymi zwierzętami.

Co warto zwiedzić w Gdańsku - Zoo

 

Teatr Szekspirowski

Idealne miejsce dla miłośników sztuki. Gdańsk od dawna słynie z festiwalu szekspirowskiego, jednak od 2014 roku ma także teatr szekspirowski. Jego zaletą jest nie tylko sam repertuar, ale także niezwykła architektura budynku. Budynek wyposażony jest w błyskawicznie otwierany dach, dzięki czemu, możemy oglądać spektakle pod gołym niebem.

Co warto zwiedzić w Gdańsku - Teatr szekspirowski

Ulica Elektryków

Niepozorna ulica mieszcząca się na terenie Stoczni Gdańskiej. Wciąż zyskuje na popularności. Mieszczą się na niej kluby, kawiarnie, organizowanych jest także wiele wydarzeń, ściągające masę artystów.

Co warto zwiedzić w Gdańsku - ulica Elektryków

Europejskie Centrum Solidarności

Kolejne miejsce związane ze stocznią. Jest to muzeum i ośrodek edukacyjno-naukowy. Znajdziemy w nim wystawę poświęconą NSZZ „Solidarność” i wydarzeniom ze Stoczni przed upadkiem PRLu. Można tu skorzystać z mediateki, pobuszować w księgarni czy odpocząć w kawiarni lub ogródku.

Co warto zwiedzić w Gdańsku - Europejskie Centrum Solidarności

Co jeszcze warto zwiedzić w Gdańsku? Przekonasz się sam wybierając się na wycieczkę do tego nadmorskiego miasta.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial