Co wykorzystać do planowania podróży

Co wykorzystać do planowania podróży

W dobie dzisiejszej cyfryzacji planowanie podróży nie jest już tak uciążliwe jak kiedyś. Można śmiało korzystać z dopracowanych i wydajnych aplikacji mobilnych oraz programów komputerowych, które ułatwiają organizację. Oczywiście narzędzi jest całe multum. Dlatego zaprezentowano poniżej te, które są popularne i sprawdzone!

Stary dobry pakiet Microsoft Office

Na chwilę obecną jest dopracowany do tego stopnia, że jest w stanie zastąpić niemal wszystkie czynności wykonywane w tradycyjny sposób – na papierze. MS Word pozwala na sporządzanie wszelkich dokumentów oraz opisów miejsc, które planuje się odwiedzić. Tego typu kwestie wspomaga w znacznym stopniu program/aplikacja MS OneNote, która służy do sporządzania notatek. Bardzo przydatna w kwestiach kiedy trzeba wrzucić do dokumentu zrzut ekranu i nanieść na niego odręczne adnotacje. OneNote działa dobrze na tradycyjnych „pecetach”, ale swoje pełne wykorzystanie może znaleźć na laptopach z dotykowymi ekranami, na których można pisać cyfrowym piórem dosłownie, jak na kartce. MS Excel to świetne rozwiązanie dla wszelkich spisów i porównań – kalkulacji. Znając to narzędzie można zestawić wszystkie oferty (np. noclegów) i całkiem dobrze na tym zaoszczędzić. MS PowerPoint powinien zostać wykorzystany do prezentacji miejscowych atrakcji. Ktoś może zadać pytanie, co z tego skoro w całym ferworze podróży nie będzie się miało laptopa pod ręką? Nic nie szkodzi. Należy pamiętać, że zawsze w kieszeni jest poczciwy smartfon, na który można pobrać aplikacje do obsługi powyższych programów komputerowych. Co więcej wszystkie pliki jakie są w komputerze można łatwo wrzucić na chmurę MS OneDrive dzięki, czemu stają się one dostępne z każdego miejsca i za pośrednictwem każdego urządzenia. Wystarczy jedynie konto Microsoft. Przydatny będzie również MS OutLook. W przypadku organizowania podróży najlepiej jest kierować wszelką korespondencję poprzez maila, po to aby były one zawsze pod ręką.

Google vs Microsoft
Google vs Microsoft

Zamienniki od Google

Google oferuje zamienniki pakietu MS Office. Są one zdecydowanie bardziej okrojone i mniej funkcjonalne. Ich sporą wadą jest zapotrzebowanie na Internet. Nie działają one offline, więc definitywnie odpada ich edycja w podróży podczas, której z dostępem do Internetu jest różnie. Raz jest a raz go nie ma. Dlatego praca w takich warunkach może być uciążliwa dla miłośników Google. Dlatego radzimy zostać przy starym sprawdzonym pakiecie MS Office, który nadąża za trendami technologicznymi i również wszytko może być zarówno w chmurze jak i w trybie offline. Do czego tak naprawdę Google się przydaje bardziej niż Microsoft? Zapewne są to wszelkie kwestie graficzne – fotografie. Dysk Google zapewnia więcej przestrzeni (15 GB natomiast OneDrive – 5 GB), gdzie można zrobić kopię zapasową zdjęć na wypadek uszkodzeń urządzenia – lepiej dmuchać na zimne! W tej kwestii również przydatna jest aplikacja Zdjęcia Google, która również pozwala na synchronizowanie fotografii w celu ich zabezpieczenia. Gmail jest alternatywą dla OutLooka. Natomiast YouTube to świetna opcja do zapoznania się z lokalnymi atrakcjami. Na podróżników zapewne czeka wiele poradników podróżniczych i wiele wiele innych kanałów o podobnej tematyce.

Poza rozwiązaniami Google oraz Microsoft jest oczywiście jeszcze sporo innych, ale najlepiej korzysta się właśnie z aplikacji od jednego producenta, ponieważ są one wtedy najlepiej połączone ze sobą.2 thoughts on “Co wykorzystać do planowania podróży”

  • Pakiet Google to raczej alternatywa dla MS Office Web Apps niż MS Office (tu raczej można by wybierać między MS Office a np. LibreOffice). Osobiście ciągle nie mogę się przełamać do wykorzystywania komputera jako głównego środka planowania podróży, chociaż przyznaję, że zwłaszcza OneNote wydaje się coraz bardziej kuszący. A póki co – szczytem technologii jest dla mnie androidowy notatnik 🙂
    Pozdrawiam 🙂

    • Trafna uwaga, aczkolwiek Pakiet Google opiera się tylko i wyłącznie na działaniu w chmurze. Natomiast Pakiet MS Office działa zarówno pod postacią deskoptową jak i w pełni online. Dzięki temu pliki mogą być edytowane jednocześnie w chmurze oraz na komputerze. Wszystko jest zapisywane w folderze OneDrive, na komputerze dzięki czemu użytkownik ma wybór – edytowanie w chmurze lub w programie. Google opiera się tylko i wyłącznie na działaniu w chmurze (co w podróżowaniu może być udręką). Pliki tworzone w Google Docs nawet jeśli pobierze się aplikację Google Dysk na komputer, nadal są one zapisywane w formacie docs Google. Naciskając na nie sprawiamy, że otwierają się w przeglądarce. Nie ma możliwości otwierania ich w programie bezpośrednio – oczywiście można je pobrać z dysku i dopiero później po zapisaniu w odpowiednim formacie, edytować je w programie deskoptowym. Powyższy wpis to dopiero początek. Szykujemy osobne wpisy na temat każdego poszczególnego programu MS. Dzięki temu w jeszcze lepszy sposób przedstawimy wykorzystanie nie tylko OneNote’a, ale również pozostałych składowych MS Office oraz aplikacji Google. Postawienie pierwszego kroku to zazwyczaj największe wyzwanie. Ważne by zrozumieć działanie całej chmury i koordynację online z deskoptem. Pozdrawiamy również.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial