Co warto zwiedzić w Rosji? Cz. III.

Co warto zwiedzić w Rosji? Cz. III.

To już nasz ostatni przystanek w Rosji. Choć mudnial już dawno za nami, sprawdzimy, co kibice mogli oglądać podczas piłkarskich Mistrzostw Świata w Sarańsku, Rostowie nad Donem, Soczi i Jekaterynburgu.

Sarańsk

To najmniejsze miasto w Rosji, w którym rozgrywano mecze podczas Mistrzostw Świata. Jego początki sięgają XVII wieku. Zamieszkują go między innymi Mordwini. W Sarańsku można zapoznać się z ich niezwykłą kulturą. W mieście znajduje się Muzeum Sztuk Pięknych Republiki Mordwińskiej im. S.D. Erzji z kolekcją dzieł rzeźbiarza Stiepana Erzji i malarza Fedota Syczkowa. Warto także zajrzeć do Soboru katedralnego Świętego Fiodora Uszakowa oraz do Kaplicy Aleksandra Newskiego. Jeden z niewielu pomników architektury XVII wieku, który zachował się w stolicy Mordowii, to Cerkiew św. Jana Teologa, która została zbudowana w stylu moskiewskiego baroku. Niedaleko soboru katedralnego, na Placu Zwycięstwa, znajduje się Kompleks Memorialny z muzeum, pomnikiem poległych w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej, wiecznym ogniem, czasownią Aleksandra Newskiego i obeliskiem „Ucieczka z piekła”, upamiętniającym radzieckich jeńców wojennych, którzy uciekali z hitlerowskiego obozu koncentracyjnego.

Rostów nad Donem

Jest nazywany „Bramą Kaukazu” i południową stolicą Rosji. To także ważny ośrodek handlowy nad Morzem Czarnym. Historia Rostowa sięga starożytności. Miasto stało się inspiracją dla pisarzy, stało się miejscem akcji powieści Rusłana Mielnikowa Mrówańcza należącej do Uniwersum Metro 2033 oraz powieści Piotra Kołodziejczaka Klępy śpią – drugiej części trylogii Życia w życiu. Planując zwiedzanie Rostowa, warto zwiedzić Muzeum Kosmonautyki oraz zobaczyć Katedrę Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Do najważniejszych budowli i atrakcji miasta należą m.in. Teatr Dramatyczny im. Gorkiego, Muzeum krajoznawcze, sobór Rożdiestwa Bożoj Materi oraz Teatr Muzyczny.

Maria_Domnina / Pixabay

Soczi

To największy letni kurort w Rosji. Soczi położone jest w Kraju Krasnodarskim, niedaleko granicy z Gruzją. Jeśli chodzi o sport i rekreację w Rosji, to Soczi nie ma sobie równych. Miasto ze 145 kilometrami wybrzeża słusznie zasłużyło na nazwę „Rosyjska Riwiera”. Klimat subtropikalny sprawia, że wakacje tutaj to bardzo dobry kierunek podróży. Poza plażowaniem nad Morzem Czarnym można tutaj zobaczyć na przykład słynną daczę Stalina. Do największych zabytków Soczi należą: Latarnia morska, Sobór Archanioła Michała, Arboretum, Teatr Zimny oraz Sanatorium Ordżonkidze.

Jekaterynburg

Miasto położone jest w azjatyckiej części Rosji, pod stokami Uralu, w obwodzie swierdłowskim, nad rzeką Iset. Nazywane jest „oknem na Azję”. Decydując się na wizytę w Jekaterynburgu warto wziąć udział w walking tour. To okazja, żeby zobaczyć i posłuchać o pięknej architekturze miejskiej i największych atrakcjach turystycznych, z Cerkwią Na Krwi na czele, miejscem egzekucji ostatniego cara Rosji. W końcu nikt nie zaprezentuje nam miasta lepiej niż miejscowy przewodnik. Będąc w Jakateburgu warto także udać się do muzeum krajoznawczego, Muzeum Przyrodniczego, ogrodu zoologicznego, czy Pałacu Rastorgujewa-Charitonowa.

nick_photoarchive / Pixabay

To już koniec naszej wycieczki po miastach, w których rozgrywane były mecze Mistrzostw Świata w Rosji. Choć rozgrywki już za nami, warto wybrać się do nich, dlatego, aby poznać je lepiej od strony turystycznej.

Źródło zdjęcia głównego: EvgeniT / Pixabay



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *