Co zwiedzić w Zakopanem?

Co zwiedzić w Zakopanem?

Miasto jednej z największych plenerowych imprez Sylwestrowych co roku przyciąga wielu turystów. Piękne krajobrazy i górskie powietrze to nie jedyne atuty tego miejsca. Prezentujemy listę atrakcji turystycznych, które warto zwiedzić w Zakopanem.

Atrakcje w Zakopanem

Planując wypad do Zakopanego, nie skupiaj się jedynie na wędrówkach po górach, zaplanuj trochę czasu na zwiedzanie miasta. Na pewno nie będziesz żałować!

Siedziba i filie Muzeum Tatrzańskiego

Muzeum Tatrzańskie posiada najwięcej eksponatów i placówek. Pomysł jego utworzenia pojawił się w 1888 roku, kiedy powołano Towarzystwo Muzeum Tatrzańskiego, którego zajęciem było zbieranie środków oraz eksponatów. Pierwszą siedzibę muzeum wybudowano w 1892 roku, a w 1922 roku przeniesiono je do większego gmachu, który był w stanie pomieścić wszystkie eksponaty. Muzeum Tatrzańskie stało się ważnym ośrodkiem dokumentującym osiągnięcia kultury góralskiej na terenie Podhala oraz aktywnie uczestniczyło w działaniach związanych z turystyką w Tatrach. W głównej siedzibie Muzeum Tatrzańskiego znajdują się trzy stałe ekspozycje: przyrodnicza, etnograficzna i historyczna. Znajdziemy tam też bibliotekę oraz czytelnię, gdzie można poczytać i zobaczyć wiele unikalnych zbiorów i książek. Filie Muzeum stanowią: – Muzeum Stylu Zakopiańskiego, które stanowi chata góralska wyposażona w sprzęty z XIX wieku. Znajdują się tam także zbiory Marii i Bronisława Dembowskich gromadzone w latach 1886 – 1893. Druga ekspozycja tej filii to Willa Koliba, która powstała według projektu Stanisława Witkiewicza. – Muzeum Kornela Makuszyńskiego, w którym znajdziemy księgozbiór pisarza, jak i poświęcone mu artykuły, czy korespondencję twórcy. W zbiorach znajdują się również obrazy, rzeźby, meble, tkaniny artystyczne i wiele innych cennych przedmiotów z epoki. – Galeria Władysława Hasiora, artysty, który był zafascynowany Podhalem. Fascynacja ta była źródłem inspiracji dla jego prac, które możemy podziwiać w galerii. – Filie poza Zakopanem: Chochołów – Muzeum Powstania Chochołowskiego, Łopuszna – Dwór w Łopusznej, Czarna Góra – Zagroda Korkoszów, Jurgów – Zagroda Sołtysów.

barbaarian / Pixabay

Krupówki

To najsłynniejszy deptak w polskich górach o ile nie w całej Polsce. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Krupówki liczą sobie 1100 m i leżą wzdłuż potoku Foluszowego. Mieszą się tutaj najstarsze zakopiańskie hotele, liczne knajpy i restauracje. Przy Krupówkach mieści się między innymi główna siedziba Muzeum Tatrzańskiego czy Kościół św. Rodziny.

Teatr Witkacego

Założony został ponad 30 lat temu w miejscu spotkań młodopolskiej bohemy. Założycielami teatru są absolwenci wydziału aktorskiego i reżyserii dramatu PWST w Krakowie. Twórcy wskrzeszają dawną tradycję Zakopanego, na początku XX w. tętniącego życiem artystycznym. Prezentowany tutaj repertuar jest różny, nie tylko są to dramaty Witkacego, prezentowane są tu chociażby dzieła Gombrowicza czy Dostojewskiego. Czasem trudno odróżnić tutaj rzeczywistość od przedstawienia, wnętrza, nastrój i zaangażowanie aktorów powodują, że widz zostaje „wchłonięty” w przedstawianą sztukę. Całość dopełniają wystawy plastyczne i koncerty muzyczne.

Wielka Krokiew

Miejsce, którego fanom skoków narciarskich nie trzeba przedstawiać. Skocznia robi ogromne wrażenie, nie tylko podczas zawodów, dlatego warto zobaczyć ją na żywo. Latem, gdy nie odbywają się na niej żadne zawody, można wspiąć się na górę i na własne oczy zobaczyć, co widzą skoczkowie na chwilę przed startem.

mkoziol / Pixabay

Poza wymienionymi miejscami w Zakopanem znajdziecie między innymi Dolinę Pięciu Stawów, Morskie Oko, czy wyciąg na Gubałówkę. Jednak tych miejsc, chyba nie trzeba nikomu szczególnie przedstawiać.

Źródło zdjęcia głównego: qimono / Pixabay



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *