Jak połączyć pracę z pasją, czyli cyfrowi nomadzi

Jak połączyć pracę z pasją, czyli cyfrowi nomadzi

Miłośników podróżowania nie brakuje. Problemem okazać mogą się pieniądze i odpowiednia ilość czasu na realizację swojej pasji. Jednak jest sposób by to połączyć. Idealne rozwiązanie wypracowali cyfrowi nomadzi.

Kim są cyfrowi nomadzi?

Termin nomadzi odnosi się do ludzi, którzy nie posiadają stałego miejsca zamieszkania, przemieszczają się z miejsca na miejsce. Cyfrowi nomadzi to współcześni koczownicy, nie związani z konkretnym miejscem na ziemi, którzy przemieszczają się i pracują w dowolnie wybranym przez siebie miejscu. Wydawać mogłoby się, że jest to zjawisko marginalne, jednak z roku na rok przybywa osób pracujących zdalnie. Stwarza to ogromne możliwości do zwiedzania świata. Wystarczy jedynie dostęp do internetu, a pracę można wykonywać w dowolnym miejscu na ziemi.

cyfrowi nomadzi, kobieta pracująca na laptopie w kawiarnii
Pexels / Pixabay

Cyfrowi nomadzi zdecydowali się porzucić swój majątek, postawili na minimalizm, dzięki czemu mogą oni żyć w dowolnym kraju. Potrzebny im jest jedynie laptop i dostęp do internetu. Obecnie jest to jeden z popularniejszych trendów społecznych, dlatego powstaje coraz więcej miejsc, w których mogą oni pracować. Przestrzenie co-workingowe, bo o nich mowa, to miejsca stworzone głównie z myślą o cyfrowych nomadach. Wśród cyfrowych nomadów są więc prawnicy, nauczyciele języków, programiści, blogerzy czy copywriterzy.

Co skłania ludzi do cyfrowego nomadyzmu?

Coraz więcej osób ma dosyć pracy w korporacji, wyścigu szczurów czy uwiązania do jednego miejsca. Cyfrowi nomadzi nie są od niczego zależni, sami decydują o swoich godzinach pracy, miejscu zamieszkania, nie muszą męczyć się z współpracownikami. Właśnie ta wolność czyni ten tryb życia niezwykle atrakcyjnym. Zalet przemawiającym za takim trybem życia jest jeszcze więcej. Jest wiele krajów, które są na nieco niższym poziomie, dzięki czemu z pozornie niskiej pensji można prowadzić dostatnie życie. Cyfrowi nomadzi to również miłośnicy podróży, nic nie wiąże ich w danym miejscu, mogą podróżować ile chcą. Dodatkowo praca zdalna zyskuje na popularności i coraz łatwiej znaleźć jest dobrą ofertę, która dostarcza odpowiednich środków do życia.

cyfrowi nomadzi, kobieta pracująca przy stole, obok leżą notatki i stoi kubek z kawą
Free-Photos / Pixabay

Trzeba mieć jednak świadomość, że nie jest to tryb życia pozbawiony wad. Cyfrowi nomadzi skazani są przede wszystkim na samotność. Zmiana miejsca zamieszkania wiąże się z poznawaniem nowych ludzi, warunków, aklimatyzacji, nie wszyscy muszą znosić to jednakowo łatwo. Przebywanie wiele kilometrów od rodziny wiąże się również z ogromną tęsknotą. Rozmowy na Skype czy innym komunikatorze nigdy nie będą tym samym, co spotkanie na żywo. Na cyfrowego nomadę nie nada się również osoba, która szuka stabilizacji w życiu. Ciężko jest o rodzinę będąc w ciągłej podróży.

Rozważając tryb życia współczesnego nomady warto więc przeanalizować wszystkie swoje priorytety w życiu. Warto zastanowić się czy taki specyficzny, dość samotny tryb życia na pewno nam odpowiada, czy damy radę się utrzymać, czy chcemy rezygnować ze stabilizacji. Gdy już zdecydujemy się na taki tryb życia, należy najpierw zadbać o stabilną, pewną pracę, która przynosi nam dochody i możemy ruszać w podróż życia.

Źródło zdjęcia głównego: Goumbik / Pixabay



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *