Czy warto uczyć się języka greckiego?

Czy warto uczyć się języka greckiego?

Wiele osób w podczas wyboru odpowiedniego wyboru języka obcego dla siebie wybiera angielski. Czy to jest właściwa praktyka? Otóż nie, ponieważ na uwadze trzeba mieć przede wszystkim kierunek swoich podróży. Jeśli jesteś fanem Grecji, bez większych rozmyśleń powinieneś zdecydować na właśnie na język grecki. Czy jest on trudny? Dobre pytanie.

 

Ortografia

Język grecki charakteryzuje si ę przede wszystkim wielością możliwości zapisu litery „i”. Istnieją reguły, które mówią, kiedy używać danej litery w poszczególnych wyrazach, jednak nie zawsze wszystko jest tak uregulowane i można wyróżnić również wyjątki – a te trzeba niestety umieć na pamięć, ponieważ są one właśnie odstępstwami od zasady.

Alfabet
Free-Photos / Pixabay

Gramatyka

Grecka gramatyka nie należy do tych najłatwiejszych, jednak warto jest rzucić okiem na jej przekrój, ponieważ nie wszystkie jej aspekty są tak tragiczne i niemożliwe do zrozumienia. Czym się charakteryzuje? Typowe cechy tego języka to:

  • elastyczny szyk wyrazów w zdaniu (podobnie jak w języku polskim)
  • podobnie jak w języku niemieckim wyróżnia się tylko i wyłącznie cztery przypadki przy, czym jeden z nich występuje bardzo rzadko
  • to, co się spodoba na pewno większości to możliwość omijania zaimków osobowych . Dzięki temu nie ma potrzeby używać w każdym zdaniu notorycznie „Ich, Ich, Ich” itd. (zależnie od języka).
Gramatyka
PDPics / Pixabay

Trudności gramatyczne

Niestety jest ich całkiem sporo. Podobnie jak w języku niemieckim każdy rzeczownik jest poprzedzony właściwym rodzajnikiem, których trzeba się uczyć wraz ze słownictwem. Ile jest czasów gramatycznych? Do nauki przede tobą całe 8. Dodatkowo jest bardzo dużo czasowników o nieregularnej odmianie, których należy nauczyć się na pamięć.

Flaga, Grecji
Etereuti / Pixabay

Niemniej jednak warto jest zainteresować się językiem greckim zwłaszcza wtedy, kiedy jesteś podróżnikiem zamiłowanym właśnie w tamtejszych rejonach. Zdecydowanie łatwiej jest się porozumiewać z Grekami w ich rodowitym jeżyku aniżeli w angielskim. Dodatkowo rozmawiając z rodowitymi Grekami w języku greckim poznasz ich zwyczaje językowe oraz zgłębisz lepiej ich kulturę. To właśnie pozwoli tobie na zwiedzanie w pełni!

 Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial