Nikon kompakt: 9 sposobów na naprawdę dobre zdjęcia

Nikon kompakt: 9 sposobów na naprawdę dobre zdjęcia

Aparaty kompaktowe cieszą się coraz większą popularnością. Dowiedz się, jak z ich pomocą robić naprawdę dobre zdjęcia.

W ostatnim czasie aparaty Nikon Coolpix stały się jednymi z najchętniej wybieranych akcesoriów fotograficznych. Dzieje się tak dlatego, że ich obsługa nie jest skomplikowana, a niewielkie rozmiary sprawiają, że bez problemu zmieszczą się w każdym plecaku czy torebce. Wiele funkcji automatyczność, poręczność i wygoda użytkowania to jednak wciąż za mało, by robić naprawdę dobre zdjęcia. Sprawdź, jak do maksimum wykorzystać możliwości aparatów Nikon Coolpix i ciesz się wspaniałymi fotografiami wykonanymi samodzielnie.

Aparat kompaktowy – mały sprzęt, wielkie zdjęcia

Aparaty kompaktowe Nikon Coolpix, nazywane potocznie kompaktami, to typ chętnie wybieranego sprzętu fotograficznego w niewielkich rozmiarach, zwartej zabudowie i uproszczonej obsłudze. Takie urządzenia są zazwyczaj wyposażone w niewymienny obiektyw stałoogniskowy lub zmiennoogniskowy. Kompakty cieszą się dużą popularnością, ponieważ korzystanie z nich nie wymaga specjalnego przygotowania. Trzeba jednak pamiętać, że te niepozorne urządzenia mają naprawdę wiele możliwości. Warto poznać sekrety robienia dobrych zdjęć za pomocą, np. aparatu Nikon Coolpix, by zagwarantować sobie piękne pamiątki z wakacji czy ważnych uroczystości.

Sprawdź Nikon kompakt i jego modele na stronie producenta https://www.nikon.pl/pl_PL/products/category_pages/digital_cameras/category_coolpix.page.

9 sposobów na naprawdę dobre zdjęcia

Wbrew powszechnie panującej opinii robienie dobrych zdjęć nie wymaga użycia specjalistycznego sprzętu. Konieczne jest natomiast poznanie kilku sekretów fotografii. Dzięki zastosowaniu zdobytej wiedzy, zdjęcia będą naprawdę dobre, a wydarzenia i miejsca na nich utrwalone – niezapomniane.

1. Kadrowanie – podstawa dobrego zdjęcia

Odpowiednie wykadrowanie sprawi, że zdjęcie będzie prezentować się bez zarzutu. Robiąc fotografie należy więc pamiętać, by żaden obiekt na zdjęciu nie był ucięty, a najważniejsze punkty znajdowały się na środku. Ponadto warto zastosować linie pomocnicze, dzięki którym zdjęcie nie jest krzywe (np. horyzont pokrywa się z linią poziomą). Pomocna jest również zasada trójpodziału.

2. Ostrość i stabilizacja

Rozmazane, nieostre zdjęcia nie są atrakcyjne, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na te parametry. Korzystając z funkcji Auto Focus warto upewnić się, że spust migawki jest właściwie naciskany. Zbyt krótkie dotknięcie guzika może niewłaściwie wyostrzyć fotografowane obiekty, co będzie widoczne na zdjęciu w postaci rozmycia. Ponadto dobrym pomysłem jest ustawienie urządzenia na podpórce. Nawet prymitywny statyw ułatwi złapanie ostrości i ustabilizuje zdjęcie.

3. Kontrast

Unikanie dużych kontrastów to podstawa dobrze zrobionego zdjęcia. Warto o tym pamiętać, np. podczas fotografowania obiektów w pełnym słońcu. Zbyt ostre promienie sprawią, że na twarzy pojawią się nadmiernie wyraźne cienie na twarzy, mocno podkreślone zmarszczki i inne niedoskonałości. Sposobem na uniknięcie efektu zbyt mocnego kontrastu podczas robienia zdjęć, np. na plaży jest użycie lampy błyskowej, która rozświetli cienie i podkreśli naturalne barwy na fotografii.

4. Programy tematyczne

Dokładne poznanie automatycznych programów tematycznych w aparacie (np. „Mała planeta” w aparacie Nikon Coolpix W150) pozwoli na szybkie wybieranie odpowiednich do scenerii ustawień. Dzięki nim każde zdjęcie, bez względu na to, czy będzie robione w pełnym słońcu czy w zaciemnionym pomieszczeniu, będzie prezentowało się wyjątkowo efektownie. Warto także sprawdzić, czy istnieje możliwość zainstalowania dodatkowych aplikacji pozwalających na szybkie i sprawne przerabianie fotografii.

5. Światło

Dobrej jakości aparaty, również te kompaktowe, pozwalają na robienie zdjęć o każdej porze dnia i nowy. Warto jednak pamiętać o tym, że niektóre warunki wymagają bardziej skomplikowanych ustawień i akcesoriów, dlatego najlepiej fotografować popołudniem lub rano. Doświadczeni fotografowie uważają bowiem, że światło o tej porze jest najbardziej przyjazne, również dla amatorów.

6. Postawa modeli

Amatorskie zdjęcia najczęściej wykonujemy na wakacjach lub na spotkaniach z bliskimi, co oznacza, że nie brak na nich (zazwyczaj również niedoświadczonych modeli i modelek). Fotografując ludzi należy zatem pamiętać, by ich postawa była naturalna. Nadmierne ustawianie bliskich do zdjęć sprawia, że fotografie są sztuczne, a miny poszczególnych osób nienaturalne. Warto zatem postawić na spontaniczność i nieskrępowanie.

7. Funkcje dodatkowe

Większość aparatów kompaktowych (również Nikon kompakt) ma wiele wbudowanych funkcji dodatkowych, które ułatwiają robienie naprawdę dobrych zdjęć. Ciekawym dodatkiem jest, np. wykrywanie uśmiechu, zmrużonych oczy albo funkcja śledzenia ruchu. Dzięki nim na ekranie aparatu pojawiają się specjalne komunikaty, które pozwalają (a czasami także uniemożliwiają) zrobienie zdjęcia. Takie funkcje zdecydowanie zmniejszają liczbę nieudanych, nieostrych fotografii.

8. Obróbka zdjęć

Osoby, które na co dzień nie mają zbyt wiele wspólnego z fotografowaniem, są przekonane, że profesjonaliści robią tak dobre zdjęcia, że nie muszą korzystać z programów do ich obróbki. Nic bardziej mylnego. To właśnie doświadczeni fotografowie najczęściej sięgają po aplikacje ulepszające ich dzieła. Dzieje się tak choćby dlatego, że soczewka aparatu nie jest równa oku ludzkiemu, przez co efekty osiągane na fotografiach nie zawsze zadowalają autora. Nie bój się zatem korzystania z programów do obróbki zdjęć – profesjonaliści też to robią!

9. Swoboda i zabawa

Bez wątpienia najlepszym sposobem na robienie dobrej jakości zdjęć jest podejście do tego zadania jak do zabawy i nie traktowanie go zupełnie serio. Dzięki luzowi i swobodzie fotografie będą naturalne, spontaniczne i pełne pozytywnych emocji. Robiąc zdjęcia warto także pozwalać sobie na niedociągnięcia. Oglądanie gotowych fotografii z pewnością pozwoli na wychwycenie błędów i niepopełnianie ich w przyszłości. Teraz pozwól sobie zaś na dobrą zabawę!

Robienie zdjęć za pomocą aparatu kompaktowego (np. aparaty Nikon Coolpix) to prawdziwa przyjemność i świetny sposób na piękne fotografie nawet dla osób, które na co dzień nie mają nic wspólnego z profesjonalnym fotografowaniem. W czasie amatorskiego robienia zdjęć warto jednak przestrzegać kilku zasad, ale przede wszystkim opłaca się postawienie na swobodę, dzięki której fotografie będą pełne pozytywnych emocji.

 

 

 

Źródło: Artykuł partnerski



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *