Cechy charakterystyczne kuchni greckiej

Cechy charakterystyczne kuchni greckiej

Na myśl o greckiej kuchni przychodzą do głowy głównie sałatki i owoce. Nic bardziej mylnego, kuchnia grecka uchodzi za jedną z najzdrowszych kuchni na świecie. Bogactwo warzyw, ryb i ziół oraz wykorzystywanie oliwy z oliwek to główne cechy charakterystyczne kuchni greckiej.

Historia kuchni greckiej

Nie jest tajemnicą, że kuchnia grecka ma bardzo długą tradycję. W czasach starożytnych wywarła ona wpływ na Europę, a później na Nowy Świat. Pierwsza historyczna książka kucharska powstała już w 330 roku p.n.e., a tradycja kulinarna Grecji liczy sobie około 4000 lat. Już wtedy kuchnia grecka charakteryzowała się wykorzystaniem małej ilości składników. Na uprzywilejowanej pozycji Konstantynopola w handlu przyprawami skorzysta kuchnia, ponieważ pojawiły się w niej wcześniej nieznane składniki. Wiele dań wywodzi się także z innych kultur, między innymi kuchni osmańskiej, możemy znaleźć także korzenie arabskie, perskie i tureckie.

analogicus / Pixabay

Cechy charakterystyczne kuchni greckiej

Nietrudno jest wymienić cechy charakterystyczne kuchni greckiej. Przede wszystkim jest to zastosowanie niewielkiej ilości składników w przygotowaniu dań. W kuchni greckiej używa się także wielu warzyw, wśród których możemy wyróżnić cukinie, bakłażany, pomidory, oliwki, sałatę, szpinak oraz warzywa strączkowe takie jak fasola czy ciecierzyca. Podstawowym składnikiem kuchni Grecji są także ryby, które podaje się w przeróżnych postaciach – grilluje się je, piecze, smaży czy gotuje się z nich zupę. Wymieniając cechy charakterystyczne kuchni greckiej, nie można zapomnieć również o wykorzystywaniu świeżych ziół, wśród których można wyróżnić cząber, oregano, natkę pietruszki, rozmaryn, tymianek, miętę, liście laurowe i bazylię. Wśród podstawowych składników można wymienić również oliwę z oliwek, zboża m.in. pszenica czy ryż.

Dania kuchni greckiej

Jak w każdej kuchni, także w przypadku greckiej możemy wymienić dania i napoje dla niej charakterystyczne.

Sałatki

Najpopularniejszą sałatką jest oczywiście sałatka grecka, jednak zawiera ona nieco inne składniki w porównaniu do tej znanej nam z polskich restauracji. Tradycyjna sałatka grecka składa się z pomidorów, zielonej papryki, czerwonej cebuli, sera feta pokrojonego w paski, oliwek, ziół i oliwy. Popularnością cieszy się również sałatka z fasoli

lukasbieri / Pixabay

Zupy

Wśród zup popularnością, szczególnie zimą, cieszy się fakes, czyli zupa z soczewicy. Gotuje się ją na w przecierze pomidorowym. Ceniona jest przede wszystkim za obfitość wielu cennych składników, wśród których można wymienić żelazo oraz białko.

Dania główne

Wśród dań tradycyjnej kuchni greckiej nie może zabraknąć mousaki, na którą przepis prezentowaliśmy wcześniej. Popularnością cieszą się także faszerowane papryki, czyli gemisty, choć pod tą nazwą można spotkać także faszerowane pomidory lub bakłażany. Farsz stanowi zazwyczaj ryż lub ryż z mięsem mielonym. Warto także wspomnieć placki z cukinii, na które każda gospodyni ma swój własny przepis.

Napoje

Wymieniając tradycyjne trunki Grecji, nie może zabraknąć oczywiście win. Mają one swój charakterystyczny smak, więc nie wszystkim Europejczykom mogą one smakować. Wśród mocniejszych trunków króluje Metaxa, czyli wódka anyżowa.

Didgeman / Pixabay

Cechy charakterystyczne kuchni greckiej, wśród których wymienić można wykorzystywanie dużej ilości warzyw, ryb oraz oleju oliwek sprawiają, że Grecy żyją długo i do tego cieszą się niskim wskaźnikiem zachorowalności na chorobę wieńcową serca.

Źródło zdjęcia głównego: ka_re / Pixabay



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *